Powiększony migdał, kłopoty z oddychaniem. Jaka to choroba?

Witam. Mam 36 lat, od 15 palę papierosy, od około 2 lat mam dziwne napady duszności i lęków. Około 2 lata temu pojawiły się u mnie silne bóle gardła, stwierdziłem, że mam powiększony prawy migdał, w ciągu trzech miesięcy dwa razy przechodziłem anginę, dostałem antybiotyki, ale migdał się nie zmniejszył i bóle gardła mniejsze lub większe mam do dziś. Jednocześnie pojawiły się problemy z oddychaniem (jakbym się topił bez wody) oraz bóle w okolicy oskrzeli i niżej w okolicy serca, a także napady lękowe, czasami mam wrażenie że zaraz zejdę, boję się zostawać sam w domu w obawie przed, jak to nazywam, atakiem. Mam także problem z odkrztuszaniem gęstej śliny. Proszę o poradę. Lekarz rodzinny próbował leczyć gardło antybiotykami na duszności, przepisał A*** i T*** , ale "to" ciągle wraca. Próbowałem też oczywiście rzucić palenie, w ciągu tych dwóch lat nie paliłem, najpierw przez 9, ostatnio przez 4 miesiące, teraz znów palę, bo nie wiem co gorsze (gdy nie palę mam problemy z żołądkiem).

Witam,

sprawa Pana dolegliwości nie jest prosta do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Mogą to być powiązane dolegliwości, a jednocześnie różne problemy zdrowotne nakładajace się na siebie. Jeśli chodzi o asymetrię migdałka i dolegliwości z jego strony radzę skonsultować się z laryngologiem, zawsze trzeba wykluczyć proces nowotworowy.

Jeśli chodzi o napady duszności w połączeniu z kaszlem z utrudnionym odkrztuszaniem prawdopodobnie rozwija się u Pana przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), tzw.choroba palaczy. Palenie na pewno nie jest tu dobrym wyjściem i bezwzględnie należy je rzucić, chcąc uzyskać poprawę stanu zdrowia. Lęk jest często zjawiskiem wtórnym do uczucia duszności.

Proponuję zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego i podstawowych badań (krew, RTG, EKG). Jeśli lekarz rodzinny uzna za stosowne, skieruje Pana do pulmonologa celem diagnostyki m.in.w kierunku POCHP (tu podstawowym badaniem jest spirometria) czy do innego specjalisty w zależności od wyników badań. Może Pan również zasięgnąć porady specjalistycznej dotyczącej rzucenia palenia, jeśli nie jest Pan w stanie poradzić sobie sam w walce z nałogiem.

Pozdrawiam serdecznie.