Powiększony węzeł pod pachą - czy oprócz USG powinnam zrobić inne badania?

Witam,

mam 21 lat a moim problemem jest powiększony już od kilku lat węzeł chłonny. Właściwie nie jestem pewna czy to jest to, odczuwam po prostu zgrubienie pod prawą pachą, które jest na tyle duże, że czasem stojąc przed lustrem widać różnicę między prawą a lewą stroną. Dawniej był to taki guzek, wielkości może nawet większej niż wiśnia, obecnie wyczuwalny jest taki pogrubiony mięsień, który bardzo boli. Czasem mniej - jedynie przy dotyku boli dość mocno, a czasem ból jest na tyle duży, że boli cała ręka i prawa strona piersi.

Dwa razy robiłam USG, którego wyniki nie wykazały obecności czegokolwiek niepokojącego. Być może jest to jakaś błaha sprawa, a ból ma coś wspólnego z nerwami międzyżebrowymi - jak gdzieś tu czytałam, lub cokolwiek innego, czym nie powinnam się przejmować, bo USG jest ok. Jednak przeszkadza mi ten ból, który czasem budzi mnie w nocy kiedy leżę na prawym boku. Proszę o poradę, czy powinnam zgłosić się na jakieś inne badania w tej sprawie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam, Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Powiększony węzeł chłonny może wiązać się ze zmianą nowotworową, ale także może mieć charakter odczynowy (co jest najczęstszą przyczyną). Węzeł odczynowy nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Jeśli miała wykonywane badania USG, które nie wykazały istotnych klinicznie zmian to proponuję jedynie obserwować swoje piersi. Wydaje się, że nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Podczas następnej wizyty proszę zapytać ginekologa o możliwości łagodzenia dolegliwości bólowych.

Redakcja abcZdrowie.pl