Powierzchowne zapalenie błony śluzowej dwunastnicy i zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka

Dzień dobry. Jestem kobietą i mam 44 lata. Odebrałam badanie histopadologiczne z następującym rozpoznaniem: 1/ powierzchowne zapalenie błony śluzowej dwinastnicy 2/ zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka 3/ ogniska metaplazji jelitowej w błonie śluzowej żołądka. Zapalenie + aktywność - metaplazja ++ zanik ++ helicobacter -. Co oznacza powyższe? Lekarz do którego chodzę od wczoraj jest na urlopie. Będzie za 2 tygodnie. Czy powinnam się bać tych wyników? Pozdr.

Te wyniki świadczą o niewielkim stanie zapalnym w zakresie żołądka i dwunastnicy typu przewlekłego z jego następstwami związanymi z długotrwałych okresem działania (zamiana śluzówki żołądka w śluzówkę jelita, zanik śluzówki). Bez zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wystarczające w takim wypadku są leki oraz odpowiednia dieta. O wszystkim zadecyduje lekarz kierujący na badanie gastroskopowe.