Powikłania po grypie – czy to to?

Witam, jestem mężczyzną i mam 40 lat. Przez 4 dni miałem gorączkę do 39 st. i objawy grypy, po czym gorączka mi zeszła, ale kaszel został. W sobotę pojechałem na pogotowie, żeby mnie obsłuchał lekarz, który powiedział, że nic mi nie jest. Na wszelki wypadek zajechałem do apteki, bo znajoma mi poradziła kupić witaminę c, mocną, musującą. Wziąłem witaminę c 1000 mg w sobotę i niedzielę, a na wieczór zacząłem puchnąć i odczuwać swędzenie. Jakoś, drapiąc się, doczekałem rana. Kiedy wstałem i się zobaczyłem, to wziąłem lek i mi przeszło, ale na wieczór tak spuchłem, że nie mogłem oddychać, a lek mi nie pomagał, więc pojechałem na pogotowie. Dostałem zastrzyki i rano wstałem normalnie, ale teraz znowu puchnę i mnie dusi, mam wysypkę na nogach brzuchu i rękach i zastanawiam się, czy to powikłanie jakieś po grypie, czy uczulenie na witaminę, czy coś jeszcze. Proszę mi powiedzieć, czy muszę się położyć do szpitalu, czy mi przejdzie samo? Pozdrawiam, Marek

Aleksandra Katarzyńska

Szanowny Panie!

Zasadniczo, rekacje alergiczne, szczególnie pod postacią objawów, jakie Pan opisuje, nie należą do powikłań pogrypowych. Najprawdopodobniej jest to rekacja na leki. Jak sądzę, przyjmował ich Pan, w związku z chorobą, wiele. Proszę jednak nie bagatelizować tego rodzaju objawów, zwłaszcza, jeżeli towarzyszy im duszność. W przypadku nawrotu takich dolegliwości, proszę ponownie zgłosić się na Izbę Przyję najbliższego szpitala.