Powikłania po tomografii głowy

Mój tata, lat 75 miał wykonane badanie tomograficzne głowy.  Tydzień po nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Takie same objawy miał tata po poprzednich tomografiach .Środek kontrastowy O***. Tata choruje na nowotwór płuc , przyjął 6 dawek chemioterapii, więcej nie można było. Dwa lata temu nastąpił przerzut do kości ramienia. W listopadzie ubiegłego roku wykryty został przerzut do płata czołowego.  Tomografia w ubiegłym roku wykonana była w listopadzie, później w styczniu bieżącego roku w Gliwicach tomografia i rezonans potrzebne do leczenia radiologicznego (wykonano dwa naświetlenia). Zaraz po naświetleniach stan mojego taty pogorszył się tak bardzo ,że przez dwa miesiące leżał jak warzywo, wszystko trzeba było przy nim robić, brak kontaktu. Później po woli tata doszedł do siebie.  Wyniki z krwi, z moczu są w porządku, dobre samopoczucie dlatego zdecydowaliśmy się na kolejną tomografie, aby sprawdzić czy guz się zmniejszył i czy można zastosować kolejne naświetlanie.  Wcześniej tata przyjął 6 dawek chemioterapii, więcej nie można było. Guz zmniejszył się z 25 x20 mm na 8x5 mm, nie stwierdzono nowych ognisk. Wniosek z ostatniej tomografii atrofia korowo podkorowa tkanek nerwowych mózgowia ze zmianami degeneracyjnymi. Lekarze wezwani do mojego taty są zaskoczeni nagłym pogorszeniem, nie widzą przyczyny.  Objawy: gorączka 39 stopni, ogromne osłabienie, potliwość, ból głowy, drżenie rak, zaburzenia świadomości, problemy z oddychaniem, opuchnięta twarz, ogólnie objawy identyczne jak po poprzednich tomografiach.  Tata choruje jeszcze na astmę, przerost prostaty, wcześniej leczył się na tarczycę (wole guzkowe, guz koloidowy). Nikt nie mówił przed badaniami o przeciwwskazaniach, sama zaczęłam szukać w internecie. Znalazłam formacje o przeciwwskazaniu tomografii przy wolu guzkowym. Proszę o poradę co możemy teraz zrobić, lekarze nie przepisali żadnych dodatkowych leków.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kontrasty jodowe są przeciwwskazane w przypadku wola guzkowatego i niewyrównanej nadczynności tarczycy, ponieważ mogą wywołać nadczynność tarczycy, bądź ją nasilić, jeżeli już jest obecna.

Dlatego też proponuję oznaczenie hormonów tarczycy (można zacząć od TSH), w celu rozpoznania, czy czynność tarczycy jest prawidłowa. Ponadto należy wykonać badania wykluczające obecność infekcji - u starszych ludzi, z obciążeniami, każda infekcja może być groźna, może powodować również zaburzenia świadomości.

Bez rozpoznania przyczyny pogorszenia stanu nie jest możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ponadto dobrze by było by został oceniony stan neurologiczny, po wykonaniu tych podstawowych badań.

Pogorszenie stanu zdrowia po wcześniejszej radioterapii było najprawdopodobniej związane z obrzękiem mózgu, co jest częstym działaniem ubocznym radioterapii.

W przypadku przeciwwskazań do kontrastu jodowego, dostępne są też kontrasty niejodowe. Należy wspomnieć lekarzowi o złych reakcja na kontrast, w razie planowanego kolejnego badania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!