Powikłania po usunięciu woreczka żółciowego: co może być przyczyną?

Mężczyzna lat 49, poddany operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego (złogi) metodą klasyczną. Po upływie doby od operacji zbyt duża ilość krwi w drenie. Ponowna operacja. Po upływie kolejnej doby płyn w jamie brzusznej. Jakie mogą być przyczyny powikłań? Jakie należy przeprowadzić badania i w jaki sposób prowadzić dalsze leczenie? Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam.
Po operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego może wystąpić krwawienie, gdyż należy to do grupy powikłań po zabiegu. W celu monitorowania tego powikłania zakładany jest na koniec operacji dren, dzięki któremu mozna rozpoznać krwawienie.
Co do płynu w jamie brzusznej ciężko mi się wypowiedzieć. Wiele zależy od tego czy płyn jest związany z operacją pęcherzyka, jaka jest jego przyczyna oraz ilość.
Przyczyną powikłań pooperacyjnych jest wykonanie operacji. Każda ingerencja chirurgiczna jest nimi obarczona.
Dalsze leczenie zależne jest od stanu pacjenta, jestem pewna że pełnych informacji mogą udzielić lekarze prowadzący.
Pozdrawiam.