Powikłania po wyjściu z anoreksji

Witam. Mam 30 lat, moja żona 31. Obecna waga żony, to 54 kg, wzrost 173 cm. Kiedy miała 18-19 lat zachorowała na anoreksję, z której jest wyleczona. 2-3 lata po wyjściu z choroby zaczęła mieć dolegliwości związane z układem pokarmowym (częste parcie na stolec, bóle brzucha, żołądka, wzdęcia), lekarze stwierdzili zespół jelita drażliwego i refluks żołądka. Ponadto ma dolegliwości związane z bólami kończyn (głównie wieczorami i w nocy). Ma powiększone węzły chłonne szyjne (2-2,5cm), bardzo częste infekcje górnych dróg oddechowych, ogólne osłabienie i senność, zdarzają się omdlenia przy silnym zdenerwowaniu. Ponadto do objawów można chyba również zaliczyć zbytnią nerwowość, zmianę nastrojów i traktowanie wszystkich jakby spiskowali przeciwko niej. W/w problemy trwają do dziś.

Zrobiliśmy badania krwi, kału, moczu, tarczycy, markerów nowotworowych, rezonansu magnetycznego głowy, badania chorób odzwierzęcych i jeszcze kilka innych badań - wszystkie wyniki idealne! Proszę o opinie, czy te objawy, które opisuję mogą dotyczyć przebytej anoreksji? Proszę również o pomoc oraz o wskazanie kierunku dalszych poszukiwań przyczyny powyższych objawów. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

Po kilku latach od wyleczenia z anoreksji jest mało prawdopodobne wystąpienie tego typu powikłań.
Powikłania anoreksji pojawiają się w trakcie anoreksji, a nie po kilku latach od jej ustąpienia.
Należy się jednak zastanowić, czy wyleczenie z anoreksji jest pełne.
Wprawdzie masa ciała nie jest tak  niska, aby można było rozpoznać anoreksję, jednak nadal jest poniżej normy, a utrzymywać się mogą  trudności natury psychogennej.

Anoreksja jest zaburzeniem psychicznym i wiąże się z indywidualnymi problemami emocjonalnymi i poznawczymi (związanymi ze sposobem myślenia).
Kontrolowanie odżywiania się, skupienie na temacie dietkalorii, sylwetki może np. pomagać w odwróceniu uwagi od niechcianych, przykrych uczuć- jak gniew, smutek, lęk. Objawy anoreksji mogą również ogniskować uwagę otoczenia i pomagać w uzyskaniu od bliskich zainteresowania i opieki.

Podobną rolę mogą spełniać objawy somatyczne. Jest to prawdopodobne u osoby, która ma trudności w nazywaniu i wyrażaniu emocji, wówczas np. przeżywane napięcie, wewnętrzne, nieuświadomione konflikty wyrażają się w postaci objawów cielesnych (np. niespecyficznych dolegliwości bólowych).
Powiększenie węzłów chłonnych szyi może być skutkiem częstych infekcji górnych dróg oddechowych.
Podstawową metodą leczenia anoreksji oraz zaburzeń psychosomatycznych jest psychoterapia.
Proponuję, aby małżonka skorzystała z konsultacji lekarza psychiatry (również z powodu opisywanej przez Pana nieufności oraz zmienności nastroju)- celem diagnozy i  dalszych zaleceń.

Z pozdrowieniami