Powikłanie po antykoncepcji

Witam, stosowałam antykoncepcję (iniekcje hormonalną i plastry) po zakończeniu ostatniej dawki (plaster) postanowiłam odstawić. Ponieważ chce zrobić sobie dłuższa przerwę, wszytko było ok, dostałam miesiączkę. Kiedy się skończyła nie zażyłam żadnej antykoncepcji hormonalnej, jednak coś się zmieniło. Mam delikatne bóle brzucha jak pierwszego dnia miesiączki i jeszcze jedno - krwawię! Nie tak intensywnie jak przy miesiączce, ale wystąpiło. Krew nie jest też taka sama jak przy miesiączce, jest ciemniejsza i są skrzepy. Pod wpływem wysiłku czy emocji (np. oglądając horror) odczuwam większe bóle i krwawienie jest intensywniejsze. Nie wiem co mam o tym myśleć i nie wiem co mam z tym zrobić? Czy to samoistnie ustąpi po uregulowaniu się organizmu po odstawieniu? Czy mam się tego bać co mi grozi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zaburzenia cyklu mogą się utrzymywać nawet do pół roku. Zazwyczaj zaburzenia te występują pod postacią nieregularnych miesiączek.
Natomiast przedłużające się krwawienie może być spowodowane innymi przyczynami, np. stanem zapalnym dróg rodnych, mięśniakami, zaburzeniami hormonalnymi. Aby postawić właściwe rozpoznanie konieczna jest wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam