Powracająca grzybica przewodu pokarmowego u 13-latki

Mam córkę 13 lat rozpoznano u niej grzybice przewodu pokarmowego, otrzymała leki i 6 miesięcy był spokój ale ponownie ma te same bóle.Czy można wyleczyć grzybice, czy czeka nas nieskończona walka

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia oczywiście można doprowadzić do wyleczenia grzybicy. Czasami potrzeba na to nieco więcej niż normalnie czasu, jednak można osiągnąć powodzenie terapeutyczne.

Witam! Wyleczenie grzybicy jest jak najbardziej możliwe. Cała procedura bywa niestety żmudna i czasochłonna. Przede wszystkim należy zwalczać czynniki, które predyspoznują do rozwoju grzybicy. Są to między innymi niedobory odporności, częste kuracje antybiotykowe, cukrzyca, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, niewydolność przytarczyc, niedobór żelaza lub witaminy B. Walkę z grzybicą wspomagają również doustne preparaty probiotyków.