Powracająca wysoka gorączka u dziecka

Dzień dobry! Pytanie dotyczy mojej córki, w styczniu skończyła 3 lata. Od kwietnia 2011 roku nie częściej niż co miesiąc, ale nie rzadziej niż co dwa miesiące, przez trzy dni, czasami dłużej występuje bardzo wysoka gorączka. Ostatnio ok. 40 stopni, czasami ponad szczególnie w nocy. Temperatura spada w ciągu dnia do ok. 39 (temperaturę mierzę braun thermoscan). Nie ma przy tym żadnych innych objawów, kilka razy badał ją lekarz, sprawdzał uszy i gardło, po czym stwierdzał, że to infekcja wirusowa i przepisywał paracetamol. Dodam, że mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Córka podczas choroby zachowuje się normalnie, poza tym, że jest trochę wyciszona. Wysoka temperatura występowała wcześniej, przy ząbkowaniu, ale od kwietnia 2011 jest szczęśliwą posiadaczką wszystkich 20 mlecznych zębów. Dziękuję bardzo za pomoc.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. trzydniówką.

Sytuacja taka pojawia się u wielu małych dzieci.Odpowiedzialna za nią jest infekcja wirusem HHV-6.
Tak szybko jak się pojawia tak szybko przechodzi.

Nie jest to groźna choroba.
Należy jednak pamiętać, iż podczas jej wystąpienia należy wykluczyć inne przyczyny gorączki np.infekcję dróg moczowych, układu oddechowego lub innych.

Podczas wystąpienia gorączki niezwykle ważne jest obniżanie temperatury gdyż zbyt wysoko może prowadzić do wystąpienia drgawek.

Pozdrawiam!