Powrót do aktywności fizycznej po operacji przepukliny okołopępkowej i pachwinowej

Kontynuując wątek po operacji przepukliny okołopępkowej i pachwinowej (wykonanych jednym zabiegiem, pachwina met. „Desardy”, pępek sposobem „Mayo”) . Od operacji minęły 2 miesiące, kilka kolejnych pyt. poniżej:

  1. Czy po takim okresie można biegać, może do biegania zakładać pas neoprenowy?
  2. Wiem, że ze względu na pępek należy powstrzymywać się od ciężarów przez minimum 3 miesiące i nie da się tego dokładnie określić. Od razu do dużych ciężarów nie można przystąpić, ale czy można próbować od 85 dnia robić pierwsze pompki? Czy pierwsze ćwiczenia wzmacniające brzuch? – niestety od 90 dnia muszę wrócić do pracy i boję się jak od razu zacznę to zaszkodzi (pracuję jako terapeuta-masażysta), niektóre masaże wymagają dość znacznego użycia siły np. sportowe. Będę się starał od razu nie podnosić dużo, ale z pewnością nie da się ograniczyć tego do 5 kg jak obecnie.
  3. Czy w przyszłości do ćwiczeń fizycznych zakładać pas kulturystyczny, wiem że stabilizuje on odcinek lędźwiowy i zdaniem wielu amatorów chroni przed przepukliną brzuszną? Ja niestety miałem operowane pachwiny, więc czy przypadkiem chroniąc brzuch nie zaszkodzę ponownie pachwinom? A może do niedużych wysiłków wystarczy pas neoprenowy? (Wcześniej takiego używałem i przepuklina około pępkowa się nie powiększała.)
  4. Po jakim czasie można stosować maści na zmniejszenie blizn?
  5. Blizna przy pępku jest minimalna, czy można ją będzie po ok. 80 dniach opalać na słońcu?
  6. Czy wykonanie tatuażu (oczywiście w innym miejscu), nie będzie szkodliwe również po ok. 85 dniach (w trakcie wykonywania w wyniku bólu można się napiąć, choć pewnie minimalnie), może nie jest to wskazane ze względu na okres rekonwalescencji?

  • Tak, myślę, że już można, ale pas jeszcze przez miesiąc warto zakładać.

2. Od razu do dużych ciężarów nie można przystąpić ale czy można próbować od 85 dnia robić pierwsze pompki? Czy pierwsze ćwiczenia wzmacniające brzuch?

  • Tak, można nie ma przeciwwskazań

3. Czy w przyszłości do ćwiczeń fizycznych zakładać pas kulturystyczny, wiem, że stabilizuje on odcinek lędźwiowy i zdaniem wielu amatorów chroni przed przepukliną brzuszną? Ja niestety miałem operowane pachwiny więc czy przypadkiem chroniąc brzuch nie zaszkodzę ponownie pachwinom? A może do niedużych wysiłków wystarczy pas neoprenowy?

  • Raczej uważam, że jednak powinien pan zakładać pas kulturystyczny w czasie ćwiczeń z ciężarami.

4. Po jakim czasie można stosować maści na zmniejszenie blizn?

  • Po tygodniu od usunięcia szwów, czyli już dawno Pan może.

5. Blizna przy pępku jest minimalna, czy można ją będzie po ok. 80 dniach opalać na słońcu?

  • Radzę dopiero po pół roku, najlepiej teraz smarować kremem z wysokim filtrem w czasie opalania.

6. Czy wykonanie tatuażu (oczywiście w innym miejscu), nie będzie szkodliwe również po ok. 85 dniach (w trakcie wykonywania w wyniku bólu można się napiąć, choć pewnie minimalnie), może nie jest to wskazane ze względu na okres rekonwalescencji?

  • Nie, co do tego też nie ma przeciwwskazań.