Powrót do aktywności fizycznej po operacji przepukliny pachwinowej

Witam serdecznie. Zwracam się z ogromną prośbą do P.Doktor/a o udzielenie informacji na temat operacji przepukliny pachwinowej M. Shouldice. Mam 20 lat i własnie tą metodą zostałem zoperowany, jestem osobą aktywną fizycznie o czym wiedział lekarz pomimo to stwierdził że przepuklina była mała i nie warto było wszczepiać obcego ciała, miał racje? Drugie pytanie to kiedy mogę wrócić do sportu, na siłownie, podnosić ciężary jak kiedyś? Operacje zniosłem b.dobrze, tydz. po zabiegu nic już nie bolało.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, u młodych aktywnych osób, rutynowo nie wszczepia się siatki gdyż tkanki bardzo dobrze się regenerują.
Operacja z siatką niesie ze sobą dodatkowe ryzyko powikłań - nie każdy organizm "akceptuje" ciało obce, co może komplikować gojenie.
Powrót do sportu jest możliwy po całkowitym wygojeniu rany, jednak nie wcześniej niż po 4-6 tygodniach od operacji . Warto skonsultować to z lekarzem operującym.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku sportów siłowych, w których używana jest tłocznia brzuszna ryzyko nawrotu przepukliny pachwinowej, jak i pojawienie się przepukliny w drugiej pachwinie zawsze istnieje i nie da się go wykluczyć.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Po 4-6 tygodniach - zwykła aktywność fizyczna.
Z siłownią ostrożnie... to bardzo indywidualna kwestia, dlatego sugerowałem konsultację z chirurgiem przed powrotem do treningów.
Najważniejsze jest by podczas ćwiczeń stopniowo - na przestrzeni tygodni zwiększać obciążenia, a nie od razu zaczynać od większych. Przy tym wszystkim musi Pan bacznie obserwować swoje ciało i kontrolować czy nie dochodzi do nawrotu.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeśli szwy zdejmuje Pan w poradni przyszpitalnej szpitala w którym był Pan operowany, to oczywiście można przy okazji się go zapytać lub podejść bezpośrednio na oddział.
Jeśli szwy zdejmuje Pan u siebie w rejonie, to najlepiej zapisać się na wizytę do tego konkretnego lekarza do poradni.
Tak naprawdę każdy lekarz z oddziału na którym był Pan hospitalizowany będzie tak samo kompetentny w kwestii porady. Proszę na każdą konsultację zabierać ze sobą kartę informacyjną, którą Pan otrzymał przy wypisie ze szpitala.

Decyzję w sprawie typu operacji podejmuje chirurg bezpośrednio w czasie zabiegu. Skoro wykonał tego typu zabieg to na pewno dostosował odpowiednio ten typ zabiegu do morfologii Pana przepukliny. W obecnych czasach raczej standardem jest operacja metodą Lichtenstein czyli z użyciem siatki. Ale jak powtarzam co do metody operacyjnej decyduje o tym chirurg bezpośrednio. Po tego typu operacji pełne obciążenie powłok brzusznych (głównie podnoszenie ciężarów) po 3 miesiącach.