Powrót do antykoncepcji doustnej. Od kiedy jestem zabezpieczona?

Witam! Mam 23 lata i zwracam się do Państwa z pytaniem o antykoncepcję doustną. Na początku muszę zaznaczyć, że ciążę z całą pewnością wykluczam. Brałam tabletki od 1,5 roku, jednak dwa miesiące temu odstawiłam. Teraz chcąc znowu wrócić do zażywania pigułek czekałam zgodnie z zaleceniami na pierwszy dzień menstruacji. Wczoraj zauważyłam ciemnobrązowe plamienie (wiedząc, że to "czas" miesiączki) zażyłam pierwszą tabletkę. Wieczorem zauważyłam niewielką plamę krwi. Myśląc, że to 'prawidłowa' miesiączka położyłam się spać. Dziś zauważyłam, że występuje tylko minimalne ciemnobrązowe plamienie. Jednak mimo to zażyłam drugą pigułkę. Moje pytanie brzmi, czy jestem prawidłowo zabezpieczona? A może lepiej będzie jeśli przez 7 dni dodatkowo się zabezpieczę. Czy może jeszcze inaczej, najlepiej poczekać do następnego opakowania? Z góry dziękuję za odpowiedź. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sama Pani odpowiedziała na swoje pytanie. Trudno powiedzieć co jest przyczyną plamień, kiedy i czy w ogóle wystąpiła owulacja oraz kiedy wystąpi miesiączka. Dlatego najlepiej poczekać siedem dni, przed współżyciem bez zabezpieczenia. Wstrzymanie się do kolejnego opakowania nie jest konieczne, ale na pewno nie zaszkodzi i zwiększy Pani "bezpieczeństwo".

Pozdrawiam serdecznie!