Powrót do dializ otrzewnowych: czy jest na to szansa?

Moja mama ma 74 lata i przez 9 lat była dializowana otrzewnowo, po tym okresie zastosowano hemodializy tłumacząc, że już jest zbyt długo dializowana otrzewnowo i tak dłużej nie może być. Muszę napisać, że mama ma miażdżycę i nie chciała godzić się na zmianę rodzaju dializ. Teraz po hemiodializach staje się coraz słabsza, ma zawroty głowy i trudności w poruszaniu się, wraca do domu z bólami głowy i ma wysokie ciśnienia krwi. Ostatnio podczas hemodializ straciła przytomność na 40 minut. Czy jest możliwość powrotu do dializ otrzewnowych? Mama ma jeszcze cewnik do dializ otrzewnowych nie usunięty. Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Wybór metody dializoterapii uzależniony jest od wielu czynników i bardzo dokładnie przemyślany.

Zmiana metody dializoterapii z otrzewnowej na hemodializę najczęściej spowodowana jest przez wystąpienie przeciwwskazań do tej pierwszej.
A są to:

Przeciwwskazania bezwzględne:
- rozległe zwłóknienie otrzewnej,
- zrosty wewnątrzotrzewnowe,
- nowotwór otrzewnej,
- ciężkie niedokrwienie jelit
(wszystkie to stany w których występuje niewydolność otrzewnej jako błony dializacyjnej)

Przeciwwskazania względne:
- przeciek dializatu,
- nietolerancja wymaganych objętości płynu dializacyjnego,
- zakażenia skóry przedniej ściany brzucha,
- częste epizody zapalenia uchyłków,
- ciężkie niedożywienie,
- zapalna lub niedokrwienna choroba jelit,
- nadmierna masa ciała.

Ciężko powiedzieć jaka była przyczyna w przypadu Pani matki, ale najczęściej jest to osłabienie skuteczności dializy otrzewnowej spowodowane przez zmiany przepuszczalności błony otrzewnowej. W większości przypadków jest to proces nieodwracalny, jednak fakt, że pozostawiono cewnik do dializ w brzuchu Pani matki może przemawiać za tym, że lekarz prowadzący rozważa powrót do dializ otrzewnowych.

Aby to ocenić należy znać stan i przebieg choroby pacjenta.
Proszę porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.