Powrót do normalnej wagi po anoreksji

Dzień dobry. Moja 15 letnia córka miała anoreksję. Aktualnie waży 45 kg/162cm. Je normalnie, lecz nadal nie wróciła miesiączka. Martwię się o nią, czy powinna jeszcze przytyć? Poza tym chciała rozpocząć ćwiczenia w domu w połączeniu ze zdrową dietą. Czy to nie zaszkodzi jej w powrocie do zdrowia?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zapewne BMI córki nie jest jeszcze zbyt wysoki (17,17). Najlepiej byłoby takze udać sie na konsultacje z lekarzem psychiatra, ktory prowadzi Pani córkę. Pozdrawiam

Jeżeli u Pani córki zanikła miesiączka - co bardzo często zdarza się przy restrykcyjnym odchudzaniu - należałoby wykonać pełną diagnostykę endokrynologiczą, żeby sprawdzić co się w organizmie dzieje.
Ćwiczenia w domu nie zaszkodzą na pewno o ile nie będą zbyt forsowne. W połączeniu z mądrym odżywianiem powinno wszystko wrócić do normy.

Życzę wszystkiego dobrego!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,

Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z ginekologiem i endokrynologiem. Nie wspomina Pani czy córka była w psychoterapii oraz w kontakcie z lekarzem psychiatrą. Jeśli nie, warto by specjaliści sprawdzili, czy mechanizmy funkcjonowania i obawy charakterystyczne dla zaburzeń odżywiania minęły, czy nie i na ile. Jeśli okaże się, że podjęcie psychoterapii byłoby wskazane polecam to zrobić. Ćwiczenia i dbałość o linię nie zaszkodzą pod warunkiem, że będą zdrowe i racjonalne oraz nie będą częścią objawów - dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistami.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam,

waga córki nadal jest dośc niska. Nie zalecam ćwiczeń. Miesiączka nie wróci jeżeli córka będzie traciła tkankę tłuszczową. Prozę udać się do ginekologa-endokrynologa, który powinien podjąć leczenie córki, często hormonalne. Najprawdopodobniej w wyniku anoreksji spadł poziom hormonów.
Proszę tez pamiętać, że a anoreksji tak łatwo się nie wychodzi i jest to długotrwały proces. Pomimo, iż córka może twierdzić że jest już zdrowa to należy obserwować jej zachowanie, ilość zjadanych posiłków i nie pozwalać na zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Najlepiej podjąc współprace z psychologiem i dietetykiem.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk