Powrót do pracy po epizodzie choroby psychicznej

Witam, bardzo chcę wrócić do pracy po epizodzie choroby psychicznej w moim życiu - shizofrenii paranoidalnej. Marzę o pracy sekretarki - asystentki. Co musiałabym w sobie pokonać, czego się nauczyć, by taką pracę podjąć (mam odpowiednie wykształcenie)? Mieszkam w tej chwili w mieszkaniach chronionych w Łodzi, które mają mnie do życia samodzielnego przygotować! O czym rozmawiać z terapeutami?

Dzień dobry. To wspaniale, że ma Pani takie pragnienia - możliwość pracy i bycia aktywnym bywają pomocne przy wychodzeniu ze schizofrenii. Praca sekretarki to również praca z ludźmi. Wydaje mi się, że na tę właściwość tego zawodu dobrze by było zwrócić baczniejszą uwagę, a więc rozwijać w sobie społeczne umiejętności. Niech Pani stara się na spokojnie wchodzić w różne interakcje z ludźmi - terapeutami, personelem, innymi mieszkańcami. I ćwiczyć sobie bycie w nich. Może będzie Pani chciała podpytać ich o ich hobby, zainteresowania, może jak spędzali wakacje. A może lepsze na początek wyda się Pani coś mniej osobistego. Najważniejsze jednak, by mogła Pani bez większych obaw, w miarę na luzie być z innymi. I w związku z tym z terapeutami proszę po prostu rozmawiać. Jeśli się da i poczuje Pani, że to dla Pani w porządku - o wszystkim. Tak, by mogła Pani w sobie wypracować swobodę pozostawania w kontakcie.
Pozdrawiam,
Maja Suwalska-Wąsiewicz
http://drogadodomu.org.pl/

Warto wnieść właśnie temat chęci powrotu do pracy i rozwijaniem umiejętności psychospołecznych, które mogłyby w tym pomóc. Terapeuta nie tylko ukierunkuje, ale także udzieli wsparcia, pomoże pracować nad poczuciem wartości i kompetencji. W razie potrzeby wesprze także w realnym przygotowywaniu się do poszukiwania pracy (CV, list motywacyjny itp)