Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam Panią,

W okresie 3 mies od udaru, zwłaszcza jeśli mąż w pełni się wyrehabilitował, nie ma przeciwskazań do powrotu do aktywności seksualnej. Nie podała Pani jednak czy partner choruje dodatkowo na chorobę wieńcową. Jesli tak, to przed powrotem do aktywności seksualnej warto wykonać próbę wysiłkową. Jesli nie, wtedy wystarczy prosty test w warunkach domowych- tzn. jesli przy wejściu po schodach na 3 piętro nie wystąpią żadne dolegliwości kardiologiczne lub neurologiczne, wtedy bez problemu można powrócić do aktywności seksualnej. Jeśli natomiast wystapią jakieś niepokojące objawy- wtedy proszę skonsultować sięz lekarzem neurologiem.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
umów wizytę 0

Witam,
Warto poruszyć ten temat z lekarzem neurologiem opiekującym się mężem. Najlepiej zna on jego kondycję, weźmie także pod uwagę ewentualne schorzenia towarzyszące czy stosowaną aktualnie farmakoterapię. W razie potrzeby zaleci próbę wysiłkową. Domowym sposobem na przeprowadzenie testu wysiłkowego jest przejście ok. 1,5 km przez 20 minut lub szybkie wejście po schodach na 2 piętra w ciągu 20s. Wysiłek taki odpowiada normalnemu stosunkowi seksualnemu ze stałą partnerką.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety