Powrót do wagi sprzed porodu a zbilansowana dieta

Mam 25 lat, 159 cm wzrostu i 65 kg. Chciałam schudnąć do mojej wagi którą miałam przed ciążą czyli do 52 kg. Nie jadam słodyczy, piję samą wodę lub herbaty ziołowe, nie używam cukru, sól jedynie w postani wegety i kostek rosołowych w małych ilościach podczas gotowania. Proszę o jakąś radę bo przez mój wygląd w mojej szafie znajdują się tylko długie spodnie .

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Utrata nadmiernej masy ciała po ciąży jest procesem długotrwałym i wymagającym wytrwałości, dlatego zalecam cierpliwość.
Istotnym czynnikiem w osiągnięciu celu jest regularna aktywność fizyczna,realizowana najlepiej każdego dnia przez minimum 30 min.
Przedstawione nawyki żywieniowe są prawidłowe, dodatkowo natomiast zalecałabym wprowadzenie 5 mniejszych objętościowo posiłków w ciągu dnia, co korzystnie wpłynie na regulację metabolizmu i zminimalizuje uczucie głodu pomiędzy posiłkami. Spośród produktów zbożowych polecam te z pełnego ziarna, gdyż bogate są w błonnik poprawiający perystaltykę jelit i zwiększający uczucie sytości. Ważne w diecie są też produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu oraz chude mięsa.

Dzień dobry. Jeśli karmi Pani piersią teraz najważniejsze jest to, aby Pani dieta była pełnowartościowa i dostarczała niezbędnych składników odżywczych zarówno dziecku jak i Pani. Dlatego nie ma mowy o stosowaniu diet niskokalorycznych i odchudzaniu się w ten sposób. Waga sprzed ciąży często wraca bez zbędnego wysiłku, jeśli tylko dieta nie jest bogata w słodycze i tłuste produkty. Jednym słowem zdrowa, zbilansowana dieta, karmienie piersią plus odpowiednio częsta aktywność fizyczna przyniosą pożądany efekt. Każdy organizm jest inny i jednym zajmuje to więcej czasu innym mniej.
Jeśli nie karmi Pani piersią i minęło co najmniej 6 miesięcy od porodu, oznacza to, że prawdopodobnie popełnia Pani błędy żywieniowe.
Warto pamiętać o jego odpowiednim nawodnieniu, ponieważ paradoksalnie podczas gdy nasz organizm jest odwodniony zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w naszym ciele, co znacznie pogarsza wygląd skóry i zwiększa kilogramy na wadze. Dodatkowo woda przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm z „toksyn”. Codziennie należy pić około 1,5-2 l wody/herbaty owocowej/zielonej/białej). Smak czystej wody można wzbogacić sokiem z cytryny i kilkoma listkami świeżej mięty.
Należy unikać słodyczy i słonych czy tłustych przekąsek oraz gotowych dań. Powinna Pani jeść regularnie – co około 3 godziny, 5 posiłków dziennie. Z dzieckiem może być się trudno zorganizować, dlatego nigdy nie należy czekać, aż dopadnie Panią tzw. wilczy głód i zawsze mieć koła awaryjne w postaci owoców świeżych i suszonych, jogurtów naturalnych, pokrojonych warzyw czy orzechów. Regularne jedzenie powoli pobudzić do pracy metabolizm, a organizm szybciej będzie spalał tkankę tłuszczową. Dodatkowo dziecku nie zabraknie wartościowego pokarmu.
Proszę również poczytać o diecie kobiet karmiących http://portal.abczdrowie.pl/dieta-karmiacej-mamy i o ogólnych zasadach żywienia (jeśli Pani nie karmi) http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie oraz regularnie ćwiczyć, a przynajmniej codziennie spacerować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Spożywaj 5 posiłków w ciągu dnia co 3 godziny. Częste posiłki przyspieszają przemianę materii. Nie zapominaj o śniadaniu, spożywaj je do 30 minut po przebudzeniu. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Musi on składać się z produktów bogatych w węglowodany złożone jak płatki owsiane, zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, makaron razowy, kasze, ciemny ryż, a także owoce. Węglowodany złożone dadzą Ci energię na większą część dnia. Produkty zbożowe możesz łączyć z nabiałem. Najlepszym rozwiązaniem będzie owsianka z suszonymi owocami. Staraj się nie podjadać między posiłki, ponieważ takie przekąski nie pozwalają, aby Twój organizm spalał rezerwy tłuszczowe zgromadzone w ciele. Poza tym nie wydłużaj przerw między posiłkami, ponieważ długie niejedzenie zwalnia przemianę materii i jest sygnałem alarmowym dla organizmu. Powoduje to nadmierne odkładanie się tłuszczu w organizmie. Poza tym nie zapominaj o odpowiedniej ilości wypijanych płynów – minimum 1,5 litra w ciągu dnia. Śniadanie II i podwieczorek traktuj jako przekąski. Jogurt i owoc czy kanapka idealnie się sprawdzą. Obiad niech będzie posiłkiem pełnowartościowym, złożonym z chudego mięsa czy ryby, porcji warzyw oraz brązowego ryżu, razowego makaronu czy kasz. Kolacja natomiast powinna być bardziej białkowa. Idealne będą sałatki z kurczakiem czy rybą, z dużą porcją warzyw i sosem winegret. Staraj się unikać w godzinach wieczornych owoców. W umiarkowanych ilościach spożywaj pieczywo, kasze, ryż czy makaron, a także nabiał.
Pozdrawiam,
Marta Kownierowicz