Powrót płodności po poronieniu

Witam,
Moja sytuacja przedstawia się następująco: 18 grudnia po podwójnym USG lekarz stwierdził, że moja 7t 5dni ciąża obumarła. 21 grudnia przyjęto mnie do szpitala, gdzie podano mi tabletki na wywołanie poronienia. Cały proces zajął około 8 godzin. Lekarz stwierdził, że zarodek wraz z łożyskiem został przez mój organizm wydalony i jeszcze tego samego dnia zostałam wypisana do domu.

Od pierwszego dnia po poronieniu skąpo krwawiłam, można to nazwać bardziej plamieniem niż krwawieniem, ale dzisiaj rano (tydzień po poronieniu) zaczęłam krwawic dość mocno. Nie wiem co robić?
Proszę, w ramach możliwości, mi odpowiedzieć na następujące pytania: 1. Czy możliwe jest, że dzisiejsze krwawienie jest początkiem normalnego cyklu menstruacyjnego? 2. Jak długo po poronieniu następuje powrót płodności? 3. Po jakim czasie można się starać o następną ciążę?
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
Emilia

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W odpowiedzi na Pani pierwsze pytanie, myślę, że dzisiejsze obfite krwawienie jest spowodowane dalszym wydalaniem złuszczonej błony śluzowej macicy (endometrium). Jak wiadomo po poronieniu następuje powolny powrót funkcji hormonalnych, dlatego też doszło do krwawienia jak w normalnej miesiączce.
Nawiązując do drugiego Pani pytania powrót do normalnej płodności, związany z prawidłową, regularną funkcją hormonalną osi podwzgórze-przysadka-jajnik następuje różnie u różnych kobiet, jednak zajście w ciążę zdarza się w 3-4 miesiące po poronieniu.
Odpowiadając na trzecie pytanie pragnę jednak Panią poinformować, że według najnowszych wytycznych zajście w powtórną ciążę po poronieniu powinno nastąpić nie wcześniej niż 6-ty miesiąc ciąży lecz najlepiej nie później niż 2 lata po tym zdarzeniu. Jeśli jednak zdarzy się, że zajdzie Pani w ciążę wcześniej, nie powinno się tym zbytnio przejmować. Zazwyczaj jeśli pierwszy trymestr minie bez powikłań, dalszy przebieg ciąży jest prawidłowy.
Wracając do samego krwawienia, w razie gdyby się zbytnio przedłużało (powyżej 7 dni) bądź nasiliłoby się proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa w celu zbadania i diagnozowania przyczyny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.