Powstrzymanie rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Dzień dobry. Mam pytanie. W jaki powstrzymać stan zwyrodnieniowy stawu kolanowego? Czy odpowiednio dobrana dieta, może wspomagać, podobnie, jak glukozamina powrót do pełnej sprawności ruchowej? I co robić, jeśli zwyrodnienie stawu kolanowego stało się faktem. Są jakieś skuteczne ćwiczenia, które znacząco wspomagają ten proces? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z pozdrowieniem. Marcin

Panie Marcinie,

przede wszystkim trzeba zapobiegać rozwianiu się stanów zapalnych w kolanach. Warto zatem suplementować dietę tranem, ale także zadbać o odpowiedni poziom antyoksydantów (witamin) w codziennej diecie.

Konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, aby nie obciążać stawów.

Ponadto może Pan zrobić testy na opóźnioną reakcję nietolerancji pokarmowej. Być może jakiś produkt wywołuje w Pana organizmie przewlekły stan zapalny. W takim przypadku warto byłoby zastosować dietę eliminacyjną na podstawie otrzymanego wyniku. Dieta taka będzie dużym odciążeniem dla układu odpornościowego, a przez to stawy będą jest szybko regenerowały.

Pozdrawiam
Ewa Ceborska
www.food-diet.pl