Powtarzanie czynności oraz stres

Moje życie jest stresujące. Od małego radziłam sobie z tym powtarzaniem czynności( podwójne dotykanie, żeby coś złego się nie wydarzyło)Doszło też kilkakrotne sprawdzanie wykonanych czynności. Sprawdzanie niemęczy mnie bardzo i umiem sobie poradzić, ale gorzej z pierwszym.Obecnie jestem szczęśliwa mimo wielu problemom.Udało mi się przekonać siebie, że przez powtarzanie czyności niebęde mieć pecha ale nadal gdy czegoś nie powtórze czuję lęk po prostu o nic.Jak samej sobie poradzić bez psychologa?

Witam Panią,
Dlaczego chce Pani radzić sobie bez psychologa? Pomoc specjalistyczna ułatwia i przyśpiesza wyzdrowienie.
Na początek potrzebna jest rzetelna diagnoza, która jest możliwa jedynie podczas osobistego spotkania. Natręctwa mogą mieć złożone podłoże.
Nerwicę natręctw leczy się najczęściej przez psychoterapię i farmakoterapię.
Jednym z celów psychoterapii jest wypracowanie alternatywnych sposobów radzenia sobie lękiem czy niepokojem. Ważne jest powstrzymywanie się od czynności natrętnych. Terapia pomaga też odkrywać i zmieniać błędne schematy poznawcze, które podtrzymują objawy.
Warto pamiętać, że lęk narasta tylko do pewnego momentu, a potem opada niezależnie od tego czy coś z nim robimy czy nie. Oczywiście bywa to trudne do wytrzymania, dlatego warto mieć wsparcie w tym procesie. Czynności natrętne przynoszą chwilową ulgę, ale gdy się je wykonuje - utrwala się je, a przy kolejnych okazjach jest zwykle tak, że trzeba wykonywać więcej powtórzeń, jest większe poczucie przymusu. Sama może Pani pracować nad zastępowaniem czynności natrętnej inną - nienatrętną aktywnością, odwracaniem uwagi, zajmowaniem się czymś dla Pani ciekawym.
Pisząc na portalu, też korzysta Pani z pomocy psychologa, natomiast nie jest to terapia. Zachęcam więc do zgłoszenia się do psychoterapeuty i lekarza psychiatry. W pomocy osobom doświadczającym silnego lęku, niepokoju czy mającym trudności w radzeniu sobie ze stresem, są sprawdzone metody i nie trzeba błądzić samemu w poszukiwaniu tego co już jest odkryte i zbadane.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska

Dzień dobry!

Udzielnie pomocy w sytuacji zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, na tyle głębokich i utrwalonych, przekracza niestety, możliwości kontaktu internetowego.
Właściwym kierunkiem jest konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz z psychologiem psychoterapeutą (np. w Poradni Zdrowia Psychicznego) i podjęcie leczenia.

Pozdrawiam!

Zgadzam się, że w Pani przypadku kontakt z profesjonalistą jest jak najbardziej zalecany. Jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego jest terapia poznawczo-behawioralna.
Tutaj może Pani poszukać licencjonowanych terapeutów w Pani okolicy: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci
Możliwe, że pracują też w Pani okolicy terapeuci, którzy dopiero są w trakcie zdobywania certyfikatu. Ewentualnie może Pani pomyśleć o skorzystaniu z terapii przez internet (np. za pomocą Skype'a).
Jeśli nie jest Pani zdecydowana lub trudno Pani kogoś takiego znaleźć, polecam książkę (co jednak nie zastąpi terapii): http://www.empik.com/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne-brynska-anita,3086475,ksiazka-p

Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Farley