Powtarzanie słów a echolalia autystyczne

Witam ponownie. Czy w takim razie jeżeli dziecko 4 latka powtarzając różne fragmenty nie adekwatnie do sytuacji na glos lub szeptem i zapytane zawsze reaguje nie jest przy tym wyłączone i potrafi odpowiedzieć gdzie to uslyszał to nie są to echolalie autystyczne? Czy w echolalie mozna się włączyć? Martwi mnie to ponieważ synek używa bardzo często takich echolalii ale nie posługuje się nimi do komunikacji z nami. Jak nie powtarza to mowa jest raczej spontaniczna. Syn ma tez dużą potrzebe mówienia

Witam. Echolalia polega na stereotypowym, bezcelowym powtarzaniu części słów albo całych wyrazów czy fraz wypowiedzianych wcześniej przez inne osoby bądź zasłyszanych np. w telewizji. Wyróżniamy echolalię bezpośrednią - natychmiastowe powtarzaniu usłyszanych słów lub zdań; echolalię odroczoną - powtórzenie wypowiedzi, zdań, słów po pewnym czasie od ich usłyszenia (w kilka minut, godzin, tygodni, a nawet miesięcy); echolalię funkcjonalną - powtórzenie wypowiedzi jest adekwatnie do sytuacji. Trudno tak bez zbadania dziecka coś więcej powiedzieć na temat tego, czy w mowie synka wystepują echolalie. Martwiące jest to, że powtarza te fragmenty wypowiedzi nieadekwatnie do sytuacji. Jednakże dobrze się dzieje, że potrafi jednocześnie przytoczyć sytuację, w której usłyszał daną wypowiedź. Pisze też Pani, że syn ma dużą potrzebę mówienia - ale czy jest to mówienie do samego siebie, czy też mówienie celem nawiązania komunikacji z drugą osobą...? Jeśli jest Pani zaniepokojona zachowaniem syna, sugerowałabym konsultację u psychologoa. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein