Powtórny wynik oznaczenia toksoplazmozy.

Dzień dobry, jestem w 16 tygodniu ciąży. Wykonałam ponowne badanie na toksoplazmozę, gdyż poprzedni wynik był wątpliwy. Poniżej przedstawiam wynik ponownego badania IgG +83, IgM+0,96, awidność wysoka 0,45 (lub 0,450... niestety, nie jestem w stanie się rozczytać). Dostałam od lekarza receptę na lek o nazwie R********* 5op oraz poinformowano mnie, iż będę musiała przyjmować ten antybiotyk do końca ciąży... Postanowiłam skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę (telefonicznie), który stwierdził, że stosowanie ww. antybiotyku nie jest konieczne. Jakie jest Pana/Pani zdanie? Dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Powtórne oznaczenie przeciwciał wykazało nieznaczny wzrost w klasie IgG oraz ujemny wynik IgM. Wysoka awidność świadczy o tym, że do zakażenia doszło więcej niż 3-5 miesięcy temu. Nie da się ustalić tego dokładnie.

Pytanie, które Pani zadała jest o tyle kłopotliwe, że ja mam najmniejsze pojęcie o Pani stanie zdrowia i innych wynikach. Jeśli lekarzem, który wdrożył leczenie jest lekarz specjalista chorób zakaźnych, sugerowałbym posłuchanie jego zaleceń - antybiotyk, który zalecił jest bezpieczny dla ciąży i jego stosowanie może mieć jedynie plusy. Proszę jednak poinformować o swojej decyzji lekarza prowadzącego ciążę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.