Poziom ACTH a depresja i nerwica

Witam! Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.Dzisiaj odebrałam wyniki ACTH.Mój wynik to : 28,9pg/ml , a norma z tego co widzę to wynosi od 7,9-66, 1. Lekarz endokrynolog zlecił mi kilka badań dotyczących przysadki mózgowej , ponieważ czasami mam niskie ciśnienie , choruję na nerwicę i od 2 lat mam depresję.Dwa lata temu stwierdzono u mnie Hashimoto. Czy mam powody do lęku i obawy , że wynik np.nie jest w normie .Zrobiłam również wyniki ARO .Mój wynik to 0,87 ng/mL/h Bardzo proszę o odp.Pozd

Dzień dobry,

Wynik ACTH jest prawidłowy, co świadczy o prawidłowym wydzielaniu ACTH przez przysadkę, a więc mało prawdopodobne, aby w Pani przypadku niedoczynność kory nadnerczy (pierwotna, wtórna (przysadkowa) )były przyczyną niskiego ciśnienia tętniczego. Może Pani sprawdzić jeszcze stężenie kortyzolu ran ona czczo, ale jest mało prawdopodobne, aby przy prawidłowym ACTH kortyzol był za niski (co mogłoby być przyczyną niskiego ciśnienia). Proszę rónież sprawdzić, czy przypadkiem któreś z leków przeciwdepresyjnych nie powodują "hipotonii" jako objawu ubocznego. Jeśli tak, należy pod kontrolą lekarza zamienić lek na inny, który nie wywołuje takich objawów. Proszę również oznaczyć poziom sodu i potasu we krwi,W razie niższych wartości sodu (Na) we krwi, może Pani nieco zwiększyć ilość spożywanej soli, co powinno podnieść wartości ciśnienia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz