Poziom anty-TPO i TSH oraz guzek w USG tarczycy

Witam. Poziom aTPO wyszedłmi 270 (norma 0- 34), zaś TSH 2.6 (norma 0.27-4.2). Powtórne TSH po miesiącu 1.97 (norma ta sama). FT3 4.98 (norma 3.1-6.8). FT4 18.75 (norma 12-22),. USG tarczycy wykazało pojedynczy guzek hypoechogenny 2x4mm- poza tym tarczyca książkowa. Czy ten guzek może powodować takie aTPO? czy warto się tym przejmować? Co to może być? Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią,

Podwyższony poziom antyTPO świadczy o procesie autoimmunologicznym i nie jest związany z guzkiem. Proszę co jakiś czas obserwować stężenie TSH, gdyż istnieje ryzyko, że w wyniku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy może dojść do zaburzeń hormonalnych. Przeciwciała antyTPO są najbardziej swoiste dla chroby Hashimoto, ale mogą również być podwyższone w innych autoimmunologicznych zapaleniach tarczycy, a także u bardzo niewielkiego odsetka osób potencjalnie zdrowych. Guzek wymaga obserwacji, proszę wykonać kontrolne usg za ok 6 miesięcy, a potem wg zaleceń Pani lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz