Poziom cholesterolu 236 u 5-latka

mam pytanie mam syna prawie 5 letniego i ma cholesterol 236 co powinnam zrobic gdyz lekarze mowia ze mam zwalczac dietą a zwalczam juz rok i bardzo mało spadł boje sie o syna a do tego ma nadwage przy wzroscie 112 cm wazy 27 kg

Biorąc pod uwagę Pani sytuację sugerowałabym wizytę u dobrego dietetyka, który sprawdzi czy dieta jest dobrze dobrana. Niestety w żywieniu przeciwdziałającym hipercholesterolemii panuje wiele mitów, często powtarzanych przez lekarzy, które zamiast pomagać pacjentom tylko potęgują objawy. Pierwszym błędem jaki być może Pani popełnia jest ograniczanie podaży tłuszczu w diecie dziecka (co jest jedną z najgorszych rzeczy jakie można zrobić). Dieta w takim stanie powinna właśnie zawierać całkiem sporo tłuszczu, ale o ochronnym działaniu na organizm. Powinny być to więc płynne oleje roślinne i orzechy. Wykluczyć zupełnie należy źródła tłuszczy nasyconych i typu trans jak margaryna czy olej palmowy. Jeżeli zatem nie stosuje Pani tych zasad może się Pani nieświadomie przyczyniać do wysokiego cholesterolu u dziecka. Jeżeli jednak jest stosowana prawidłowa dieta i jest nieskuteczna to sugeruję zmienić lekarza. Problemy z cholesterolem mogą mieć podłoże endogenne (wynikające z problemów metabolicznych, a nie żywieniowych) i wtedy powinno być prowadzone odpowiednie leczenie. Jeżeli zatem lekarz bagatelizuję taką sytuację powinna Pani poszukać drugiej opinii. Niestety lekarze często zrzucają na karb nieprawidłowego odżywiania problemy zdrowotne "pulchnych" dzieci, a czasami jednak mają one podłoże medyczne, a nie są jedynie wynikiem zaniedbań rodziców. Jeżeli jest Pani zatem pewna swojej racji proszę się nie bać zabrać głos w imieniu zdrowia swojego dziecka.