Poziom cukru na czczo i po posiłku

Witam! Od pewnego czasu dokonuję pomiaru cukru we krwi na czczo zaraz po wstaniu z łóżka, wynik wynosi 120-130, po paru ruchach, np. toalecie porannej spada do ok. 108. Po jedzeniu 150-160. Po powrocie z pracy (ponad 2 godz. bez jedzenia i szybkim spacerze) wynik wynosi 85. Niedawno poprosiłem lekarza rodzinnego o skierowanie na krzywą cukrową - po dotarciu do przychodni na czczo wynik 98,6 po 2 godz. od podania glukozy 120,4. Lekarz stwierdził, że wszystko ok. Czy mogę mieć powody do niepokoju? Zwłaszcza, że moja mama i babcia chorują na cukrzycę insulinozależną. Czy już powinienem brać leki?

Witam!
Jeśli na czczo wartość glikemii na początku testu nie przekracza 100 mg% a po 2 godzinach od podania glukozy nie przekracza 140 mg% to test jest ujemny. Nie rozpoznaje się cukrzycy. Jeśli jednak test jest ujemny, a cukier w przypadkowych pomiarach na czczo znajduje się w granicach 100-125 to mówi się o stanie hiperglikemii na czczo i jest to jeden ze stanów przedcukrzycowych. W stanie przedcukrzycowym leczeniem zgodnie z zaleceniami jest odpowiednia dieta cukrzycowa oraz regularna aktywność fizyczna, w przypadku nadmiernej masy ciała (powyżej 25 BMI) konieczna jest redukcja masy ciała. Nie są wskazane leki w takiej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!