Poziom FSH, LH a problem z donoszeniem ciąży

Bardzo proszę o zinterpretowanie wyników FSH 0,46 mlU/ml LH 0,59 mlU/ml testosteron <0,69 nmol/l TSH 1,852 uIU/ml poroniłam już trzeci raz. znalazłam normy dotyczące FSH.

Czy możliwe jest, ze mam niewydolność przysadki? Co to oznacza i jak można leczyć? Czy badania te wykonuje się jednorazowo, czy za każdym razem poziom tych hormonów może się zmieniać?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Szkoda, że nie podała Pani, w której fazie cyklu miesięcznego były wykonywane badania, ponieważ jest to potrzebne do interpretacji wyników.
FSH - jego wartość, rzeczywiście jest zbyt mała, niezależnie od fazy cyklu
LH - jeżeli w fazie lutealnej to wynik w normie, jeżeli w innej fazie to zbyt niski
TSH i testosteron - prawidłowe

By móc stwierdzić niewydolność przysadki musiałby być również obniżony poziom TSH i ACTH, dlatego na początek doszukiwałabym się raczej przyczyny izolowanego niedoboru hormonów tropowych (pod warunkiem, że LH jest również obniżony).
Pisze też Pani, że niedawno Pani poroniła (nie wiem, ile czasu temu), może obecny jest jeszcze hamujący wpływ ciąży na FSH i LH, wtedy dobrze by było za jakiś czas powtórzyć badania.

Niezależnie od tego, skoro Pani już trzeci raz poroniła, można u Pani rozpoznać poronienie nawykowe, a w takim przypadku należy się Pani pełna, kompleksowa diagnostyka w kierunku przyczyny poronień. Z takich pierwszych badań to: dokładne usg przezpochwowe narządu rodnego, pełny panel hormonów płciowych (czyli również np. estrogenów i progesteronu, prolaktyny), badania krwi w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i ewentualnie w razie dalszej niewiadomej: badania genetyczne rodziców, biopsja endometrium (by sprawdzić czy prawidłowo odpowiada na progesteron) oraz specjalistyczna diagnostyka w kierunku innych przyczyn imunologicznych.

Jeżeli będzie podejrzenie, że jest zmniejszone wydzielanie LH i FSH wskazane będzie wykonanie rezonansu/ew. tomografii komputerowej głowy, celowanej na przysadkę. W przypadku braku uchwytnej przyczyny niedoboru wymienionych hormonów w leczeniu stosuje się ich suplementację. No, ale by mówić o leczeniu trzeba najpierw upewnić się co do przyczyny.

Tutaj znajdzie pani artykuł o poronieniu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!