Poziom glukozy we krwi a zagrożenie cukrzycowe

mam 56lat i wyszedł mi poziom glukozy we krwi 143 czy jest zagrożenie cukszycowe

Lek. Tomasz Budlewski

Wszystko zależy od tego czy podany poziom glukozy był na czczo? czy też jest to glikemia po posiłkowa. Niezależnie od godzin pomiaru należy jeszcze raz oznaczyć poziom glikemii na czczo, bez względu na to w jakich porach nastąpił pierwszy pomiar. Aby rozpoznać cukrzycę należy pomiar glukozy oznaczyć z krwi żylnej a nie poprzez badanie na glukometrze. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci takie oznaczenie, a następnie wdroży odpowiednie postępowanie. Koniecznie należy ten wynik powtórzyć aby móc rozpoznać cukrzycę.