Poziom hormonu wzrostu i wiek kostny

Witam. Mam 19 lat, mój wzrost to 164cm. Moi rodzice mają po 170 cm wzrostu. W wieku 14 lat miałem robione w szpitalu badania na poziom hormonu wzrostu i na wiek kostny. Poziom hormonów był w normie natomiast wiek kostny wyszedł mi wtedy na 12 lat. Chciałbym się dowiedzieć czy jeszcze urosne i jakie czynności w tym kierunku podejmować. Bardzo proszę o poradę.

Witam! Wiek kostny nie zawsze idzie w parze z wiekiem hormonalnym. Kobiety w Pani wieku rzadko drastycznie zwiększają swój wzrost. Czynnikiem wspomagającym wzrastanie jest duża ilość ruchu oraz snu - oba stany pobudzają bowiem syntezę hormonu wzrostu. Warto zadbać również o zdrową, zbilansowaną dietę.