Poziom LDL a stosowanie statyn

Mam poziom cholesterolu LDL 220. Czy mam brać statyny czy nie - tzn. czy jest to już do leczenia, czy tak może "zostać"?

Witam Pana,

Stężenie LDL jest podwyższone. Z uwagi, iż jest to aterogenna frakcja cholesterolu (sprzyja powstawaniu miażdżycy) warto w leczeniu zastosować małą dawkę statyny. Jeśli obawia się Pan farmakoterapii, to proszę wprowadzić dietę niskotłuszczową i zwiększyć aktywność fizyczną. Jeżeli po miesiącu takiego postępowania LDL nie obniży się do wartości prawidłowych, to z pewnością należy zastosować statynę.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz