Poziom progesteronu a poronienie

Panie doktorze, 6 tyg poroniłam 6 tygodniową ciążę. Od początku poziom beta hcg nie był wysoki, lekarze twierdza, że to zwykły przypadek i nie zalecali dodatkowych badań.
Ja zrobiłam niektóre. Ogólnie wyszło, że jestem zdrowa, oprócz malej infekcji dróg moczowych. Chciałam też sprawdzić poziom progesteronu, niestety tak wyszło że robiłam go dwa dni przed okresem i teraz moje pytanie brzmi, czy wtedy już spada progesteron?

Wartość mojego badania to 1.7 poziom środku cyklu faza lutelana to 4.4- 17.. Czy powinnam się martwic, że mam slaby wynik? Czy powodem wyniku 1.7 jest fakt, że za dwa dni przyszedł okres? Dodam, że był to pierwszy okres po poronieniu po 5 tyg,
Bardzo proszę o odp.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

2 dni przed miesiączką, to jest nadal faza lutealna. Każde laboratorium ma własne normy, inne normy to:
faza folikularna: 0-1,13 ng/ml
środek cyklu: 0,48-1,72 ng/ml
faza lutealna: 0,95-21,0 ng/ml
Niskie poziom beta hCG, który przez dłuższy czas jest na stałym poziomie lub jego spadek świadczy o malejącej aktywności trofoblastu, co może śiadczyć np. o pustych pęcherzyku (bez zarodka) lub o zbliżającym się poronieniu. Sytuacja ta nie musi oznaczać zaburzeń hormonalnych u kobiety. Poronienia są bardzo częstym zjawiskiem (wg niektórych badań nawet 25% ciąż jest ronionych) i rzeczywiście jedno poronienie nie jest wskazaniem do poszerzonej diagnostyki.

Ponieważ był to pierwszy okres po poronieniu, nie opierałbym się na tym badaniu. Proponuję poczekać, aż cykl miesiączkowy się na powrót ustabilizuje i by rozwiać wątpliwości ponownie oznaczyć progesteron i dodatkowo FSH i LH.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o poronieniu.

Serdecznie pozdrawiam!