Poziom przeciwciał anty TG a Hashimoto

Witam, martwi mnie wyniki mojej tarczycy: P-CIAŁA ANTY TG- 121 przy normie <60 U/ml P-ciała anty Tpo- <28 przy normie <60 U/ml Ft3 - 3,89 przy normie 4,7- 7,9 pmol/l ft4- 11,81 przy normie -10,7-18,1 pomol/l TSH - 4,280 przy normie -0.55 - 4.78 mIU/l Czy to już świadczy o Hashimoto? Nie biore leków, nei jestem w ciąży.

Dzień dobry,

Ma Pani za niski poziom fT3 i zbliżający się do dolnej granicy poziom fT4, zaś poziom TSH jest nieco za wysoki dla Pani grupy wiekowej, średnie stężenie TSH w grupie osób zdrowych wynosi ok. 1,5. Typowe dla choroby Hashimoto jest zwiększone miano przeciwciał antyTPO, ale również mogą być zwiększone stężenia aTG, przy prawidłowych antyTPO. Jednoznacznie można postawić rozpoznanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, a choroba Hashimoto to również aut. zap. tar.. Warto jeszcze wykonać usg gruczołu, aby sprawdzić m.in. jak wygląda jego echogeniczność. Proszę zgłosić się do endokrynologa, który wykona to badanie i zaleci Pani odpowiednie leczenie, dzięki czemu poczuje się Pani lepiej (więcej energii, lepsza tolerancja niskich temperatur, mniejsza senność w ciągu dnia, mniejsze ryzyko przybierania na wadze itd.)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz