Poziom testosteronu a łysienie androgenowe

Witam! Mam 21 lat i chciałbym zacząć regularnie chodzić na siłownię. Obawiam się jednak, iż poprzez zwiększoną aktywność fizyczną zwiększę poziom testosteronu, a co za tym idzie przyśpieszę proces łysienia. Moje pytanie brzmi: czy faktycznie ćwiczenia na siłowni bez żadnych suplementów mogą przyspieszyć tempo łysienia? Jeśli tak czy jest jakiś sposób na obniżenie testosteronu, aby przy jednoczesnym ćwiczeniu zachować włosy?

Witam! Istnieje wiele przyczyn łysienia, u mężczyzn najczęstsze jest łysienie androgenowe. Zależy ono od stężenia dihydrotestosteronu oraz czynników genetycznych. Stężenie tej czynnej formy testosteronu może ulegać zmianom. Regularne intensywne treningi na siłowni mogą doprowadzić do wzrostu testosteronu, jednakże wydaje się, że nie powinien to być na tyle duży wzrost aby mógł przyspieszyć łysienie. W każdym razie z uwagi na obecny problem łysienia możliwe jest zastosowanie leków mogących spowolnić ten proces i wyeliminować ryzyko przyspieszenia łysienia w związku z siłownią. Na początku proponuję zgłosić się do dermatologa w celu oceny przyczyny łysienia. W przypadku potwierdzenia łysienia androgenowego, możliwe będzie zastosowanie ewentualnych leków spowalniających ten proces np. finasterydu, leku który hamuje wytwarzanie dihydrotestosteronu. Lek ten jest skuteczny i powoduje mało działań niepożądanych, ale musi być przyjmowany w sposób ciągły. Zachęcam do wizyty u dermatologa. Pozdrawiam serdecznie!