Poziom TSH i wynik USG tarczycy a konieczność wizyty u endokrynologa

Witam mam pytanie czy powinnam się udać do endokrynologa przy wyniku TSH 2,620uIU/ml przy normie 0,350 - 4,940. W USG pan Doktor napisał, że tarczyca jest niejednorodna i pomniejszona o niskim przepływie tkankowym. Dodam jeszcze, że mam 29 lat i moja mama miała wycinaną tarczycę.

Witam Panią,

Określenie "tarczyca jest niejednorodna" nie jest zbyt precyzyjne, zapewne chodziło o obecność obszarów hipoechogenicznych (mogą sugerować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), ew. innych rzeczy. Jeśli nie opisał zmian ogniskowych, to raczej nie ma Pani guzków, opis jest trochę lakoniczny. Jeśli planuje Pani ciążę, to TSH powinno zostać obniżone do < 2,5. Jeżeli nie ma Pani tego typu planów, to nie musi się Pani spieszyć z wizytą u endokrynologa i odbyć ją w trybie planowym.

Pozdrawiam serdecznie

dr n.med. Marek Derkacz