Poziom TSH po całkowitym usunięciu tarczycy

2 i pół roku temu miałam wycięta całkowicie tarczycę. I do tej pory nie mogę wyregulować tsh. Aktualne tsh : 7,86 ( 0,35-4,94) . Ale moje pytanie jest inne : Jak hormony tarczycy wpływają na naszą psychikę ? Jakiś czas po operacji stałam się strasznie nerwowa, zmienne humory, lęki... Zaczęłam chodzić do psychologa bo przestałam sobie radzić. Mam nerwicę. Czy tak długo nie wyregulowane hormony mogą aż tak na nas wpływać ? W ciągu tych dwóch lat nie miałam ani razu tsh w normie.. Proszę o poradę

Zaburzenia hormonalne szczególnie w rejonie tarczycy mogą mieć wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie psychiczne. Jeśli jest Pani pod stałą opieką endokrynologa- warto mu o tym powiedzieć. Dodatkowo dalsza praca w procesie psychoterapii będzie pomocna w radzeniu sobie z lękami. Ich pochodzenie może być zarówno hormonalne, jak i mieć podłoże w doświadczeniu i Pani przeżywaniu. Praca nad sobą pomoże także radzić sobie z wahaniami nastroju, trudnościami emocjonalnymi czy napadami lęku. Warto także przemyśleć spotkanie z psychiatrą (dodatkowa farmakoterapia dotycząca radzenia sobie z lekiem).

Witam,

Zdarza się faktycznie tak, iż osoba zgłaszająca się z problemami emocjonalnymi; lękiem, depresją, chwiejnym nastrojem choruje również na schorzenia somatyczne. W swojej praktyce coraz częściej spotykam się z coraz młodszymi kobietami u których opisane przez Panią odczucia występują. Nie jest to jednak prosta zależność. Nie każda osoba jednak odczuwa psychologiczne skutki jak i nie każda osoba borykajaca się z problemami psychologicznymi choruje na tarczyce. Hormony zdecydowanie jednak rządzą dużą częścią naszego organizmu, na niektóre zaś mocno wpływają. Jeśli chodzi o same emocjonalne reakcje to najczęściej z tarczyca wiązane są zaburzenia lękowe oraz depresyjne ( obniżenie nastroju, pędu życiowego). Myślę, że bycie w kontakcie, pod opieką psychologa i jednocześnie endokrynologia, wpłynie nie tylko na poprawę somatyki , ale również pozytywnie na radzenie sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają sie w tym czasie, a z którymi można sobie poradzić - skutecznie i poprawić komfort życia, czego serdecznie życzę.