Poziom TSH u 12-letniego syna

Dzień dobry Mam niedoczynność tarczycy hashimoto. U mojego 12 letniego syna tsh wynosi 2,05. Jest on niskiego wzrostu ma 142 cm wysokości przy wadze 32 kg. Ze względu na brak apetytu jest leczony w poradni gastroentologicznej, psychologicznej i psychicznej. Jest bardzo nerwowy. Pediatra powiedział że tsh to normalny wynik u dziecka. Natomiast ja lecząc się u endokrynologa uzyskałam informację że u dziecka tsh powinna być poniżej 2. Proszę o udzielenie informacji jaki powinien być wynik. Dziękuję

Dzień dobry,

Proszę na wszelki wypadek oznaczyć stężenie fT3 i fT 4 rano na czczo, jeśli są prawidłowe, to nie ma powodu do niepokoju. Średnie TSH u dzieci w wieku Pani syna jest nieco niższe, ale jeśli FT3 i FT4 są prawidłowe, to nie ma powodów do obaw. Na wszelki wypadek proszę skontrolować TSH za ok 3-6 miesięcy. Jeśli będzie wzrastało, warto oznaczyć antyTPO i aTG oraz wykonać usg tarczycy. Z uwagi na niski wzrost może Pani dodatkowo wykonać oznaczenie GH i IgF1 we krwi - rano na czczo.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz