Poziom witaminy D a parathormon i wapń

Witam, robilam badania dot. poziomu witaminy d. 25-OH. Z badan wyszedl niedobor 15,8 ng/ml. Wskazana norma 30 - 80. Otrzymalam suplementacje witamina d, 10 kroli dziennie. Jednak poza badaniami na poziom wit d zadnych innych badan nie robilam. Chcialabym uzyskac informacje czy powinnam zbadac poziom wapnia, parathormonu, czy nie ma takiej koniecznosci?

Aleksander Ropielewski

Tak należy wykonać badanie poziomu wapnia. Suplementacja witaminy D w przypadku niedoboru wapnia jest nieskuteczna i może być szkodliwa.