Poziom witaminy D3 a wyniki badań hormonalnych

Wynik na witaminę D3 i u mnie wynosi 16, a norma jest od 30.00-80.00, FT3 -6.66 (3.10-6.80), FT4 -22.25 (11.50-22.00), TSH 0.530 (0.230-4.500). Czy to ma związek z chorobą tarczycy ? Czy wit. D3 można robić z dwudniowej surowicy. Mialam 16 grudnia robione TSH i 18 poszłam na wynik wit. D3. Pani powiedziała, że nie ma potrzeby mnie kłuć ponieważ mają jeszcze moją surowicę. Czy taki wynik może być wiarygodny? Badanie nie należy do tanich bo kosztowało 50 zł i nie wiem czy dobrze zrobili.

Lek. Tomasz Budlewski

Tak może być tak wykonane i częst tak jest iż zbiera się próbki krwi z kilku dni i dopiero wtedy ustawia się oznaczenie witaminy D3. Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.