Poznanie cyklu - jak interpretować zmiany temperatury i jakości śluzu?

Witam! Mam lat 25 i mam problem z interpretacją mojego cyklu:( Całkiem niedawno z mężem podjęliśmy decyzję o powiększeniu rodziny i już na samą myśl o tym strasznie się cieszę:) W początkowej fazie wydawało nam się (przynajmniej mi), że wystaczy tylko odpowiednio zadziałać, ale życie i doświadczenie szybko sprowadziło nas na ziemię:( Może zacznę od tego, że ok 1,5 roku temu miałam nieregularne i długie cykle, poszłam z tym problemem do lekarza i po odpowiednich badaniach wyszło, że mam cystę na jajnikach. Kuracja  tabletkami anty N******** trwała rok. Tabletki te brałam do marca 2010 r., po ich odstawieniu nieregularne cykle wróciły, wahały się w granicach 60 dni. Zaniepokojna tym faktem znowu udałam się do lekarza i otrzymałam odp., że zatrzymała mi się miesiączka po odstawieniu N*********, wywołano miesiączkę luteiną! Teraz zaczęłam mierzyć temperaturę i mój cykl wygląda tak - 3. dzień cyklu: 36,5, krwawienie; 4. dzień cyklu: 36,5, krwawienie; 5. dzień cyklu: 36,6, krwawienie; 6. dzień cyklu: 36,6, plamienie; 7. dzień cyklu: 36,6, plamienie; 8. dzień cyklu: 36,5, upławy (takie jak mleko); 9. dzień cyklu: 36,3, jw.; 10. dzień cyklu: 36,6, jw.; 11. dzień cyklu: 36,4, śluz "książkowy płodny"; 12. dzień cyklu: 36,4, jw.; 13. dzień cyklu: 36,4, przytulanko; 14. dzień cyklu: 36,3 (pomiar godzinę wcześniej); 15. dzień cyklu 36,3, śluz płodny; 16. dzień cyklu: 36,5, śluz płodny + tabletka D********; 17. dzień cyklu: 36,6, śluz końcówka + tabletka D********; 18. dzień cyklu: 36,5, opławy jak mleko + tabletka D********; 19. dzień cyklu: 36,5, troszkę upławów + tabletka D********; 20. dzień cyklu: 36,4, troszkę upławów + tabletka D********; 21. dzień cyklu: 36,5, troszkę upławów + tabletka D********; 22. dzień cyklu: 36,6, upławy jak galareta + tabletka D********; 23. dzień cyklu: 36,5, upławy + tabletka D********; 24. dzień cyklu: 36,6 opławy + tabletka D********; 25. dzień cyklu: 36,5, krwawienie. Tabletki D******** otrzymałam od lekarza na wyregulowanie cyklu! Mam je brać od 16. do 25. dnia cyklu. Nie miałam robionego żadnego monitoringu. Bardzo proszę o opinię mojego cyklu i moich obserwacji. Aha, dodam jeszcze, że upławy to podobno moja natura, miałam robioną cytologię i jest wszystko ok., grzybicy i innych zapaleń nie mam:) Bardzo proszę o wskazówkę, kiedy zaczynają się dni płodne i kiedy jest owulacja, przy jakiej temperaturze??? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i za pomoc. Z niecierpliowścią oczekuję na odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Zmiany temperatury w czasie cyklu owulacyjnego spowodowane są przez hormon progesteron. Wydzielany przez ciałko żółte, powoduje zwiększenie temperatury ciała o średnio 0,2-0,6 stopnia Celsjusza. W związku z tym faktem przyjmuje się, że dni płodne u kobiety trwają sześć dni przed dniem podniesienia temperatury i trzy dni po.
Jeśli chodzi zmiany charakteru śluzu w cyklu owulacyjnym - są one spowodowane zmiennym stężeniem estrogenów i progesteronu. Śluz w przypadku wzrostu stężenia estrogenów staje się przezroczysty, obfity, śliski i ciągliwy. Nazywa się go śluzem płodnym. Szczyt tego stanu przypada na dzień owulacji. W przypadku wzrostu stężenia progesteronu po jajeczkowaniu śluz staje się gęsty i lepki.
Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości, proszę udać się do lekarza i poprosić o podstawowe badania. Możliwe jest także monitorowanie jajnika za pomocą USG, aby określić dzień jajeczkowania.
Proszę również pamiętać, że u zdrowej kobiet tylko 60% zapłodnionych komórek zagnieżdża się w macicy i rozwija się w pełną ciążę.
Pozdrawiam.