Pozycja siedząca u dziecka a rozwój bioder

Mój 8-miesięczny, pełen życia i energii synek raczkuje, samodzielnie podciąga się i wstaje, stawia pierwsze kroki przy meblach jednak siedzi wyłącznie w pozycji „W”. Nie bardzo rozumiem jak interpretować różne informacje zamieszczone w internecie. Czy powinnam ingerować i sadzać dziecko poprawnie? Czy rzeczywiście jest to pozycja niebezpieczna dla jego bioder, czy też zupełnie naturalny sposób stabilnego siadania u tak małego dziecka? Pozdrawiam

Piotr Pilarski

Takie zachowanie dziecka jest prawidłowe. Nie m potrzeby interweniować.

Pozdrawiam.

Szanowna Pani,
Siad w pozycji 'W" jest stabilną pozycją dla dziecka i w początkowej fazie nie jest powodem do niepokoju. Z czasem dziecko powinno odnaleźć inne rodzaje siadu. Jeżeli jednak nie zmienia pozycji, należy "pokazać" różne możliwości (np. siad skrzyżny, siad prosty rozkroczny). Siad "W" może sugerować, że dziecko np. ma drobny problem z wydłużeniem mięśni grzbietu i wybiera pozycję dla siebie łatwiejszą do wykonania. Utrwalanie siadu w pozycji "W" nie pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka.
Pozdrawiam