Pozytywny test ciążowy a krwawienie menstruacyjne

Witam, miesiączkę powinnam dostać 20.10, lecz nie pojawiła się. Miałam tylko plamienia. 23 października zrobiłam test ciążowy i druga kreska się pojawiła, ale bardzo słaba. Ucieszyłam się, bo staramy się z mężem o dziecko. Niestety w dniu umówionej wizyty 28 października pojawiła się miesiączka. Czy to możliwe, że byłam w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Mogło dojść do poronienia bardzo wczesnej ciąży. To dość częsty scenariusz- miesiączka pojawia się z opóźnieniem i jest obfitsza niż zwykle. Niektóre kobiety nawet nie wiedzą, że były w ciąży. Możliwe jednak, że doświadcza Pani niegroźnego krwawienia, które ma miejsce u niektórych kobiet przez cały pierwszy trymestr ciąży, mniej więcej w terminach, w których zwykle występowałyby miesiączki. Jest ono zwykle dość skąpe, nie tak obfite jak miesiączka. Jest jeszcze taka możliwość, że kosmówka częściowo się odkleiła z powodu krwiaka pozakosmówkowego. W takich przypadkach krwawienie jest zazwyczaj ciemnobrązową krwią i niezbyt obfite. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa. Sprawdzi on w badaniu USG, czy w jamie macicy znajduje się pęcherzyk ciążowy i czy nie powstał krwiak.

Pozdrawiam serdecznie!