Pozytywny test ciążowy mimo regularnej miesiączki: czy torbiel na jajniku może mieć wpływ na taki wynik?

Witam. Zrobiłam testy ciążowe i wyszły pozytywnie, natomiast mam regularną miesiączkę. Dodam, że mam torbiela na jajniku. Czy może on być przyczyną takiego wyniku? Proszę o szybką odpowiedź. Dziekuję

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Jak najbardziej tak. W przypadku niektórych schorzeń, np. torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej mogą występować podwyższone poziomy hCG, co może prowadzić do uzyskania wyniku fałszywie dodatniego w teście ciążowym.
Myślę, że powinna Pani dla pewności wykonać badanie  beta HCG z krwi, które na 100 % potwierdzi lub zaneguje obecność ciąży. Szansa na wynik fałszywie pozytywny jeżeli chodzi o beta HCG z krwi dotyczy tylko bardzo rzadkich guzów jajnika o charakterze germinalnym - nie torbieli tylko guzów litych.

Pozdrawiam serdecznie!