Pozytywny test ciążowy, pomimo iż nie miałam miesiączki rozpoczynającej cykl?

Staramy się o dziecko już 2 lata. Lekarze wykryli u mnie Zespół Policystycznych Jajników. Od września 2009 roku biorę tabletki hormonalne na wywołanie jajeczkowania. Po pierwszej dawce zaszłam w ciąże, ale w 4 tc poroniłam samoistnie. Następną dawkę wzięłam w listopadzie i znowu zaszłam w ciążę. W 6 tc dostałam plamień, potem krwawień i dodatkowo miałam straszny kujący ból u dołu promieniujący aż do odbytu. Praktycznie nie mogłam się ruszać.

Robiono mi usg dopochwowe parę razy i podejrzewali, że to ciąża pozamaciczna . Skończyło się poronieniem, laparoskopią i jeszcze zrobili mi 2 nacięcia na brzuchu.- wyczyścili mi jajowody, ale ciąży nie znaleźli, tylko jakiś skrzep krwi, stężenie betaHCG po zabiegu spadł do normy. Zabieg ten miałam dokładnie 30/12/09, a dziś jest 16/02/10, nadal nie dostałam miesiączki.
Wczoraj zaczęły boleć mnie piersi i mój mąż poprosił mnie dzisiaj żebym zrobiła test ciążowy – testy wyszły POZYTYWNIE? Zaznaczę, że nie brałam tej trzeciej dawki hormonów, bo cały czas czekałam na miesiączkę.
Czy to możliwe, że nie mając miesiączki zaszłam w ciążę? Czy to możliwe, że nie biorąc tych hormonów na wywołanie jajeczkowania mogłam zajść w ciążę? Czy to jest ciąża?
Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, jeśli testy były wykonane prawidłowo (w szczególności jeśli odczyt wyniku nie został wykonany później niż po kilku minutach) oraz jeśli jest Pani pewna, że stężenie hCG po zabiegu spadło do 0, to jest Pani w ciąży! Oczywiście, owulacja i zajście w ciążę przy nieregularnym (także rzadkim) miesiączkowaniu są możliwe. W zespole policystycznych jajników płodność jest zmniejszona, ale zwykle nie zerowa. Owulacje pojawiają się po prostu rzadziej niż u zdrowych kobiet. Powinna Pani umówić się teraz na wizytę do lekarza. Proszę także nie zapominać o przyjmowaniu kwasu foliowego (0,4 mg na dobę).
Zapraszam także do lektury artykułu o testach ciążowych: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0.
Gratuluję i pozdrawiam serdecznie!