Pozytywny wynik testu ciążowego a niewidoczna ciąża na USG

Witam mam 20 lat, ostatnią miesiączkę miałam 23 stycznia 2010r. Byłam dziś na usg i lekarz powiedzial mi, że nic nie widać, że zaczyna wątpić czy to ciąża. Robiłam sobie test i wychodzi pozytywnie.

Czy to możliwe, że nie jestem w ciąży?

Witam!

Ponieważ nie miesiączkuje Pani od 7 tygodni, a test ciążowy wypadł pozytywnie, najprawdopodobniej doszło do zapłodnienia.
Niepokojące jest natomiast badanie USG. Jeżeli lekarz nie zaobserwował żadnych oznak ciąży, należy poszukać innej przyczyny.

Dodatnie testy ciążowe oraz zatrzymanie miesiączki są charakterystyczne dla ciąży pozamacicznej. To sytuacja, w której jajo płodowe zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu (poza jama macicy) - najczęściej w jajowodzie. Należy wykluczyć taką ewentualność, ponieważ stanowi dla Pani zagrożenie. Nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek podczas wzrostu może uszkodzić naczynia krwionośne kobiety lub pęknąć, prowadząc do groźnego krwotoku.

Z drugiej strony wczesne ciąże bardzo często są tracone. Możliwe, że zarodka obumarł i doszło do poronienia. Wówczas wszystkie objawy ciąży byłyby obecne, a w USG nie widać już pęcherzyka płodowego. W takiej sytuacji ilość hCG (hormon wytwarzany przez zarodek po zagnieżdżeniu, testy ciążowe wykrywają jego obecność w moczu) będzie zanikać.

Powinna Pani wykonać oznaczenie stężenia hCG w laboratorium oraz powtórzyć badanie USG - powinno to wyjaśnić zaistniałą sytuację. Jeżeli wystąpią ból brzucha lub krwawienie z dróg rodnych należy bezzwłocznie udać się na GINEKOLOGICZNĄ izbę przyjęć.