Praca przyczyną bezsenności?

Witam, mam 19 lat i jestem mężczyzną. Od pół roku pracuję jako barman w klubie, pracuję 3 dni pod rząd w tygodniu od godziny 18.00 do 6.00 rano. Gdy mój okres pracy kończy się (tj. w poniedziałek), nie mogę przez resztę tygodnia spać po nocach. Przychodzę o 7.00 rano do domu, kładę się spać i wstaję około 15.00, i tak codziennie. Próbowałem walczyć ze snem i położyć się spać o 22.00, udało mi się zasnąć, lecz obudziłem się o 1.00 w nocy, po czym znowu nie mogłem zasnąć aż do 6.00 rano, i tak jest codziennie. Co powinienem zrobić, aby móc spać w nocy, w dni, w które nie pracuję?

Witam!

Bezsenność może być spowodowana pracą zmianową. Została wydzielona jako osobna kategoria w klasyfikacji zaburzeń snu. Praca zmianowa powoduje zaburzenia regulacji rytmu snu i czuwania.

Praca barmana wywiera szczególnie negatywny wpływ, ponieważ jest wykonywana zazwyczaj w miejscu słabo oświetlonym i  wentylowanym, o podwyższonej temperaturze. W celu poprawy snu pracowników pracujących w tym systemie zaleca się pracę cały czas na jednej zmianie, z jak najrzadszą rotacją, dzień odpoczynku po jednym dniu pracy na nocnej zmianie.

Ponadto, zaleca się, aby praca nocna wykonywana była przy jak najsilniejszym oświetleniu, z kolei w dniu, w który się śpi, powinno się przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

Bezsenność spowodowana pracą zmianową, powoduje wiele niekorzystnych skutków w funkcjonowaniu w ciągu dnia: pogarsza się pamięć, koncentracja, może pojawiać się obniżenie nastroju, drażliwość. Większość pracowników zmianiowych skarży się również na różne dolegliwości somatyczne.

W porozumieniu z lekarzem jest również możliwe stosowanie leków nasennych w dni wolne od pracy, jednak w dłuższej perspektywie czasu jest to dla Pana niekorzystne. Leki nasenne, również preparaty nowej generacji, mają działanie uzależniające, stąd taka terapia powinna być ograniczona do kilku tygodni.

Proszę rozważyć korzyści i straty związane z Pana obecnym zajęciem. Być może warto zdecydować się na inne, mniej obciążające stanowisko lub pracowac w tym charakterze np. tylko raz w tygodniu.

Z pozdrowieniami