Prawdopodobieństwo autyzmu u dziecka

Witam serdecznie. Szukam w internecie artykułów dotyczących autyzmu ponieważ mam wrażenie,że mój synek ma objawy tej choroby,nigdzie niestety nie potrafię znaleźć konkretnej informacji ani odpowiedzi. Pani doktor na bilansie wysłała go do psychologa, terminy są na kwiecień, a nie stać mnie by go prywatnie zbadać w tym miesiącu i chodzić na regularne wizyty. Dziecko nie mówi, nie pokazuje gdzie nosek itd, nie ma kontaktu wzrokowego, nadal ma pieluchy. Czy coś może z nim być nie tak ??

Witam. Autyzm to zaburzenia funkcjonowania w trzech sferach:
1. zaburzenia relacji społecznych – brak zainteresowania innymi ludźmi, niezdolność inicjowania rozmowy czy włączania innych do zabawy, brak empatii, nieodpowiedni dystans interpersonalny, brak współpracy z rówieśnikami, nieodwzajemnianie uczuć, brak uśmiechu, unikanie kontaktu wzrokowego, lęk, nieadekwatne zachowania pozawerbalne, np. mimika twarzy, pozy, dziwne grymasy, unikanie dotyku, samouszkodzenia, autoagresja;
2. zaburzenia komunikacji – brak reakcji na własne imię, niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, lub nieprawidłowe użycie składni i fonologii, nieprawidłowa prozodia, dziwaczne słownictwo, zmiany znaczenia słów, zaburzenia komunikacji pozasłownej, ograniczone rozumienie poleceń, stereotypie słowne, echolalia,
3. stereotypowe wzorce zachowań – wąski zakres zainteresowań, ograniczona aktywność, sztywność, opór wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu, preferowanie niezmienności i rutyny, trwanie w bezużytecznych czynnościach np. rozstawienie zabawek zamiast zabawy nimi, bawienie się godzinami sznurkiem, kółkiem od samochodu, fascynacja przedmiotami, a nie ludźmi, powtarzające się manieryzmy ruchowe, np. kiwanie się, kręcenie się wokół własnej osi.
To tak w skrócie. Opóźnienia w rozwoju mogą mieć różny przebieg i charakterystykę.
Jeśli obawia się Pani, że dzieci mają autyzm, proszę zgłosić się do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Owszem może być coś nie tak dlatego lekarz zasugerował konsultacje u psychologa. Trzeba cierpliwie poczekać na badanie, które da odpowiedz na to czy faktycznie to autyzm. Niestety przez internet takiej diagnozy postawić sie nie da. Proszę spokojnie poczekać na wizytę, a potem dostosować się do zaleceń.
Pozdrawiam AM