Prawdopodobieństwo ciąży po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! W sierpniu odstawiłam tabletki Yasminelle, które brałam przez 2 lata. Po odstawieniu czułam ból jajników, który jak się domyślam był spowodowany owulacją. Dnia 7 września dostałam okres, który trwał 4 dni, 19 września współżyłam z partnerem i okazało sie, że prezerwatywa pękła. Z moich obliczeń wynika, że był to początek dni płodnych. (Cykl trwa 28 dni.) Jak duże jest prawdopodobieństwo ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Rzeczywiście stosunek miał miejsce najprawdopodobniej w tzw. okresie płodnym, mniej więcej na dwa-trzy dni przed owulacją. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 30-35%, a jeśli oboje Państwo jesteście w pełni zdrowi, młodzi i płodni, to jest ono nawet nieco wyższe i może dochodzić do 40-50%. Z drugiej strony po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pierwsze cykle często nie trwają tyle co przed korzystaniem z tej formy antykoncepcji, są nieco dłuższe. Możliwe więc, że stosunek miał miejsce w okresie poprzedzającym dni płodne. Jeśli miesiączka będzie się spóźniać - proszę wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie negatywny, a miesiączka nadal nie będzie przychodzić - proszę go powtórzyć po tygodniu. Pozdrawiam serdecznie!