Prawdopodobieństwo ciąży po usunięciu wodniaka i ciąży pozamacicznej

Witam, w 2007 zaszłam w ciążę, a w lutym 2008 obumarła (9 tydz.). Przez dwa lata nie mogłam zajść ponownie w ciążę. Miałam zanik owulacji, a po C**** (lek stosowany w stymulacji jajeczkowania) wróciła. Miałam też zrobione hsg. W końcu się udało w tym roku, w lutym zaszłam, ale niestety od początku była zagrożona ciąża i także obumarła i w marcu drugi raz przechodziłam przez łyżeczkowanie. W tym też czasie wykryli mi wodniaka. Po tym łyżeczkowaniu nie przestawałam krwawić i miałam bóle podbrzusza, więc lekarz skierował mnie do szpitala na laparoskopię do usunięcia wodniaka. Więc w kwietniu następny pobyt w szpitalu. Zrobili mi laparoskopię, ale w trakcie zabiegu dostałam krwotoku i zrobili laparotomię – otworzyli mnie, usunęli wodniaka, ale okazało się, że była druga ciąża w tym samym czasie – ciąża pozamaciczna jajowodowa. Czyli jakby bliźniacza do tej z marca. Byłam załamana. Uratowali mi jajnik i jajowody, zszywali je. Bo ciąża była na lewym jajowodzie, a wodniak na prawym. Jakie są szanse na normalną zdrową ciążę? Mam 24 lata, mąż ma dobre wyniki i dodam, że mam chorą tarczycę – zawyżone tsh. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bardzo mi przykro z powodu Pani straty kolejnej ciąży. Ma Pani już bogatą "historię", jeśli chodzi o sprawy ginekologiczne. Proszę jednak być dobrej myśli! To bardzo istotne, że podczas operacji udało się oszczędzić oba jajowody.

Ponieważ dwukrotnie była Pani już w ciąży, to można liczyć na to, że jest Pani płodna (ewentualnie konieczna może być stymulacja jajeczkowania, tak jak to już miało w Pani przypadku miejsce). Po manipulacjach w obrębie jajowodów, ma Pani jednak zwiększone kilkukrotnie ryzyko ciąży pozamacicznej. Dlatego też krótko po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego konieczne będą szczegółowe badania - USG i ewentualnie dynamika wzrostu stężenia beta HCG (co najmniej dwa pomiary w odstępie dwudniowym). Dokładne monitorowanie pozwoli wcześnie wykluczyć ciążę pozamaciczną. Następnie konieczna będzie troskliwa opieka lekarska przez całą ciążę. Pani lekarz powinien również rozważyć, czy ze względu na przebyte już dwie straty ciąży nie będzie konieczne leczenie podtrzymujące ciążę już od jej początków (suplementacja progesteronu) - proszę skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Wierzę, że dochowają się Państwo jeszcze zdrowego dzidziusia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!