Prawdopodobieństwo ciąży po wyłyżeczkowaniu macicy

Witam, 15 lutego miałam zabieg łyżeczkowania. Do dnia dzisiejszego nie dostałam miesiączki, a od wczoraj mam lekkie mdłości. Współżyłam w powyższym okresie, ale z zabezpieczeniem lub bez zabezpieczenia, ale bez wytrysku. Mam pytanie, czy istnieje możliwość, że jestem w ciąży?

Lek. Marta Hat

Witam! Możliwość zajścia w kolejną ciążę po łyżeczkowaniu jamy macicy jest możliwa już w pierwszym prawidłowym cyklu po poronieniu, czyli zwykle po okresie 3-8 tygodni. Jeżeli współżyła Pani bez zabezpieczenia, nawet bez wytrysku, istnieje szansa zajścia w ciążę (plemniki zawarte są również w preejakulacie). Aby to zweryfikować należałoby skonsultować się z ginekologiem (test ciążowy z moczu może dawać niemiarodajne wyniki ze względu na utrzymujący się poziom beta HCG). Zaleca się, aby w miarę możliwości odczekać i rozpocząć starania po trzech kolejnych prawidłowych cyklach. Przerwa ta służy pełnej regeneracji macicy oraz ustabilizowaniu kondycji psychicznej. Pozdrawiam serdecznie!